Navigace

Obsah

Pozvánky na vernisáže v Pošumaví

Typ: ostatní
Klatovy ČínovPřišly k nám do kanceláře MAS dvě pozvánky od sochaře pana Václava Fialy na dvě zajímavé vernisáže, které se budou konat na území působnosti Místní akční skupiny Pošumaví. Rádi se s vámi o ně podělíme.

Vážení a milí!

Před časem jsem dostal za úkol vytvořit pomník, profesoru Václavu Vojtovi v malé vesničce Mokrosuky, kousek od Sušice. O profesoru Vojtovi jsem nikdy neslyšel. Jakmile jsem se ale úkolem začal zabývat, pociťoval jsem stále silnější stud za svou neznalost. Profesor Václav Vojta nebyl jen rodák z malých Mokrosuk, byl to zcela fenomenální neurolog, který do praxe uvedl metodu svičení, bez které by tisíce postižených skončilo na vozíčku. Metoda nese název po svém autorovi - Vojtova metoda.

Snažil jsem se udělat pomník jako poděkování.

Pomník bude odhalen 28. září ve 13 hodin u příležitosti 600 let trvání obce.

 

Nedaleko Klatov, za osadou Čínov, vede stará Svatojakubská cesta. Tu si zvolil čínovský kovář Miloslav Trefanec jako místo, kde postaví na své náklady Křížovou cestu. Moje role v tomto projektu byla spíše pracovní než tvůrčí. Úvozová cesta na hřeben kopce je ale jedinečným zážitkem.

Vysvěcení proběhne 29. září ve 13 hodin od prvního zastavení.

A pokud jste nikdy neslyšeli o internetových novinách Místní kultura, tak vám posílám odkaz na rozhovor, který se mnou udělala Lenka Jaklová, redaktorka, která byla velkou oporou monumentálního projektu netradiční Křížové cesty v Kuksu -  Příběh utrpení a nadějí člověka.

Václav Fiala

http://www.mistnikultura.cz/ceska-kultura-pred-sametem-a-po-sametu-s-vaclavem-fialou


Přílohy

Vytvořeno: 12. 9. 2019
Poslední aktualizace: 12. 9. 2019 11:55
Autor: Ing. Ivo Šašek