Obsah

Horažďovice - kaple sv. Svaté Anny

Adresa

Horažďovice - Svaté Pole
341 01 Horažďovice

GPS: 49° 18′ 33.2″N  13° 43′ 2.5″E

zobrazit v mapě
Kaple byla postavena v roce 1760 kněžnou Karolinou z Löwesteinu a přebudována v roce 1814. Vznik kaple Svatoannenské je také v těsné souvislosti s léčivým pramenem vyvěrajícím z vrcholu Slavníku a jehož voda protéká přímo pod kaplí.

U svaté Anny byly v 18. století postaveny lázně, které sloužily k léčení rozličných nemocí a neduhů. První nejstarší rejstřík o příjmech je z roku 1753. Léčebný proces byl prováděn jednak koupelemi, jednak pitnou kůrou. Široký okruh léčení a účinků vody zpracoval Dr. V.A. Butta, znalec kraje Prácheňského v roce 1761. Lázně však po roce zanikly a místo bylo prodáno v roce 1792 Janu Vaněčkovi z Plzně. Léčba (podle archivu) zaznamenala jistých úspěchů, kvalita vody byla potvrzena i po roce 1945, kdy byla přezkoušena moderními metodami.

Později zde vznikl hostinec a od roku 1963 sloužil modernizovaný objekt rekreaci dětí.

Vlastní kaple je pochází pravděpodobně z roku 1698, objekt byl přestavován v roce 1760 a z roku 1848 pochází jeho dnešní podoba. Kaple byla opravována ještě v letech 1881, 1903 a 2006. V současné době je památkové chráněna.

Pramen: vysvětlující tabule u kaple

Zázračné prameny svaté Anny

Krajina pod Práchní byla osídlena už v pradávných dobách a tak není divu, že je protkaná prastarými a často ještě předslovanskými mystérii. Naši předci věřili v zázračnou moc vody a často k tomu měli zcela racionální důvody, neboť její léčivé účinky ověřily i moderní rozbory. Kdysi takové prameny byly posvátné a lidé kolem nich rozmísťovali dřevěné sošky svých božstev. Do posvátného březového háje s léčivým pramenem nedaleko vsi Svaté Pole směly vstoupit jen ženy. Sem vodily staré vědmy, které o pramen pečovaly, mladé dívky. Ty se zde v magickém rituálu proměňovaly z dítěte v ženu.

Později snad lidé postavili nad pramenem i malou dřevěnou svatyni. Rituály ani úcta k vodě se dlouhá století příliš neměnily. Postupně i na Horažďovicko dorazila křesťanská víra - vznikly zde nové kostelíky a staré svatyně lidé opustili a ponechali svému osudu. Jiné to bylo s vírou v zázračnou moc vody. Ta přetrvala a jen se postupně přeměnila do nové podoby v souladu s křesťanskou vírou. Nově byla uctívána zázračná a čistá plodivá síla Panny Marie. Lidé u studánky vztyčili kříž a dál odtud brali vodu k pití i léčení neduhů.

Ženy a matky se s prosbami obracely ke světici, která jim byla v úloze matky a babičky nejbližší - k svaté Anně. Nad pramenem byla později vystavěna kaplička (48), která byla zasvěcena právě sv. Anně. Mnoho nemocných, kteří vodu užívali, se uzdravilo. Jedním z nich byl i jistý Jan Paur, který v roce 1698 z vděčnosti umístil nad vchod ke studánce nový kamenný překlad. A zázračně se neuzdravil sám. Zaznamenáno do spisů bylo celkem sedm zázračných uzdravení. Později zde vznikly i lázně. (49)

48. První kaple sv. Anny nedaleko vsi Svaté Pole vznikla nejpozději v polovině 17. století (zřejmě však dříve). Nová kaple sv. Anny byla postavena v roce 1700, později byla rozšířena a stavebně upravována, naposledy v roce 1903. Zrekonstruována byla v roce 2006.
49. Horažďovičtí při kapli vybudovali zřejmě v roce 1751 léčivé lázně. Lidé si sem pak přijížděli léčit zejména úrazy a zrak. Někdy ve druhé polovině 19. století lázně ukončily svůj provoz.

Pramen: Pověsti z míst tajemných i kouzelných Pošumaví, vydala Místní akční skupina Pošumaví ve spolupráci s MAS sv. Jana z Nepomuku a Občanským sdružením Aktivios jako součást třísvazkové publikace Pověsti z míst tajemných i kouzelných v rámci projektu spolupráce "Oživme společně památky a pověsti z míst tajemných a kouzelných", podpořeného z Programu rozvoje venkova ČR, opatření IV.2.1.