Obsah

Chudenice - zámek Lázeň

Adresa

Chudenice - Lázeň
339 01 Klatovy

GPS: 49° 27′ 24.572″N  13° 9′ 50.16″E

zobrazit v mapě
Objekt zámečku, založeného Černíny z Chudenic, byl původně stavěn jako lázně, avšak postupem času se změnil v empírový zámek. Je obklopen rozlehlým anglickým parkem, v jehož části vzniklo v roce 1841 arboretum «Americká zahrada» .
Na sklonku 18. století byla na místě dnešního zámku Lázeň, poblíž léčivého pramene, postavena jednoduchá lázeňská budova. Objekt měl kromě lázeňského provozu i hostinské pokoje. Později si majitelé šlchtický rod Černínů vyhradil některé prostory pro své vlastní užívání. Kolem roku 1820 byla pro lázeňské účely postaven nová budova a hostinec. V původním objektu nazývaném již zámek, byla zřízena domácí kaple. Interiery byly upraveny a zámek sloužil majitelům panství jako letní sídlo. Přestavba v letech 1858 - 1861 dala objektu empírový ráz.

Zámeček Lázeň je spjat s pobytem Josefa Dobrovského, Františka Palackého, Ladislava Čelakovského a jiných představitelů kulturz 19. století ve zdejším kraji. Antonín Zápotocký sem umistuje první kapitoly románu Rozbřesk. Nedaleké jezírko měl na mysli Jaroslav Kvapil, když psal libreto k Rusalce.

Zdroj: Podle tabule Klubu českých turistů u zámku.